alapozó torna
Az Alapozó torna egy idegrendszert serkentő mozgásterápia, mely során a csecsemő- és kisgyermekkori mozgásfázisokon visszük át újra az idegrendszert. Ily módon megkeressük az elakadás helyét és kiépítünk új idegi kapcsolatokat.
A csecsemőkori mozgások során épülnek ki azok az idegpályák, amelyek az írás, olvasás és számolás elsajátításánál nélkülözhetetlenek. Azoknál a gyermekeknél, akik nem vagy nem elég ideig gyakorolták be ezeket a mozgásokat (pl. kúszás, mászás), ezek az idegpályák nem épülnek ki, vagy nem elég gyors rajtuk az információáramlás. Emiatt figyelmetlenek, fáradékonyak, lassúak, s van, akinél magatartási problémák merülnek fel. Az Alapozó torna elsősorban nekik ajánlott, de mivel erősíti az idegrendszert, minden gyereknek használ.
Eredményesen segíti a 6-7 éves gyermeket, ha:
- megkésett és/vagy hibás a beszédfejlődése;
- mozgása koordinálatlan;
- figyelemzavaros;
- idegrendszeri éretlenség merül fel nála;
- diszlexia és
- alaki diszgráfia gyanúja merül fel.
Fejleszti:
- a szem-kéz koordinációt
- a ritmusérzéket
- a mozgáskoordinációt
- a rugalmasságot
- az egyensúlyt
- a finommotorikát
- segíti a dominancia kialakulását
Vagyis:
- beindítja a megkésett beszédfejlődést;
- megtámogatja a rajzolási készséget;
- segíti a beszédhangok beépülését;
- javítja a mozgáskoordinációt.
A torna kihat az egész gyermekre.
Nemcsak a mozgásán, a rajzán lehet észrevenni a változást, de a viselkedésén, az egész személyiségén is. A nehezen barátkozó gyerek feloldódik, keresi a helyét a közösségben, könnyebben teremt kapcsolatokat. A felnőttekhez vett viszonya is pozitívan alakul. Bátrabban vág korábban elutasított dolgokba. Megtanulja a cipőjét bekötni, a kabátját begombolni, kerékpározni. Képessé válik a szabályok elfogadására, betartására. Kialakítja a rendet maga körül.
Legutóbbi hozzászólások